За статистикою 2023 року кожен українець в середньому випиває до 15 чашок кави на тиждень, більше третини з них — натуральна кава, приготована вдома чи придбана в кав'ярнях. Звісно, до голландців, фінів чи шведів — лідерів зі споживання кави у світі — нам ще далеко, проте своїх 1,5 кг кави на душу населення в рік українці споживають. Наразі імпорт натуральної кави переступив позначку у 35% у загальному обсязі ввезення до країни кави і продовжує рости.
Сьогодні в Україні можна без особливих труднощів купити різні види кави з усіх куточків світу. Думаєте відмінність лише в ціні? Давайте розберемося, звідки в Україну їде кава і чи є різниця, яку купувати.
Рейтинг країн — світових експортерів кави
Тут варто зазначити одну важливу деталь: країни-виробники і країни-постачальники — це далеко не завжди одне й те саме.
У першому випадку — це країна, де на мальовничих кавових плантаціях вирощують ті самі божественні ягоди, від яких залежний мало не увесь сучасний світ. Тут кавові зерна збирають, сортують, інколи обробляють, а інколи просто складають у мішечки та відправляють далі. Наймасштабнішими виробниками кави є (статистика по країнах за 2023 рік):
Бразилія (30,1%)
В’єтнам (18,7%)
Колумбія (9,1%)
Індонезія (7,5%)
Ефіопія (4,4%)
Гондурас та Індія (по 3,9%)
Уганда (3,3%)
Мексика (2,6%)
Гватемала (2,3%)
Перу (2,1%)
Нікарагуа (1,5%)
Китай (1,3%)
Кот-д’Івуар (1,2%)
Коста-Ріка (1,0%)
Країни-імпортери — це країни, які закуповують і перевозять мішечки з кавовим зерном до центрів збуту, додатково обробляють та створюють кавовий продукт (фасована зернова кава, мелена кава, гранули і т.п.) та продають далі у місце споживання. Імпорт кави в Україну у 2023 році забезпечували переважно:
Польща (23%)
Італія (15%)
Німеччина (9%)
В'єтнам (9%)
Бразилія (7%)
Виходячи з попиту на натуральну каву останнім часом в Україну завозиться все більше необробленої сировини, яка набуває товарного вигляду вже всередині країни. Так кава зі Львова, Києва, Дніпра й Одеси, де знаходяться найбільші ростерії кави, мандрує по всіх містах і містечках України.
Хоча великі міжнародні компанії-експортери кави і мають свої традиції та особливості її обробки, проте найважливішу роль, особливо для кави в зернах, визначає саме місце її вирощування.
Чим відрізняється кава з різних країн
Залежно від країни-виробника смак і аромат напою буде різним навіть за однакових умов обробки й приготування. Основна причина — кліматичні умови в регіоні вирощування: середньорічна температура, погода у період дозрівання, кількість сонячних днів, осади, сезонні погодні коливання, тип і якість грунту, ландшафт, вологість повітря і ще тисячі дрібниць.
Латинська Америка
Бразилія. Величезна країна, де можна знайти різноманітні смакові композиції. Проте візитівка країни — арабіка з горіхово-шоколадним ароматом, вираженою кислинкою та фруктовими нотами.
Гватемала і Коста-Ріка. Кава з багатогранним ароматом, в якому переливаються ноти шоколаду, карамелі, цитрусових, меду, а смак представлений гармонією солодкості та приємної винної чи вишневої кислинки. На нашому сайті представлена яскрава цитрусово-пряна композиція Гватемала.
Мексика та Нікарагуа. Кава має м'який шоколадний присмак, приємну гірчинку та аромат, в якому можна розрізнити горіхові та коньячні ноти.
Ель Сальвадор. Густа солодкувата кава з вираженою кислинкою, збагачена фруктово-квітковим ароматом.
Колумбія. Характерні шоколадні та фруктові ноти аромату, а цитрусово-пряний смак відрізняється високою кислотністю. Прихильникам стриманої кислотності пропонуємо скуштувати фруктово-шоколадну арабіку Колумбія ексельсо.
Африка
Ефіопія. На території країни визначено біля десяти тисяч різновидів диковирощеної арабіки, яку на світовому ринку відзначають за м'яку кислинку, приємну гіркоту, унікальний шоколадно-алкогольний післясмак та цитрусово-квітковий аромат.
Кенія. Найпопулярніша кава з Африки має яскраву кислинку, яка виділяється ягідними, цитрусовими або яблучними нотами.
Замбія. Різноманіття кави, яке високо цінується кавоманами: від терпкої кави з вираженою винною кислотою до гірко-солодкої з цитрусово-карамельними нотами. Другий варіант можна протестувати, обравши Замбію на нашому сайті.
Танзанія. Кава зі схилів Кіліманджаро має своєрідний насичений солодко-жасминовий смак і аромат мигдалю, бренді та абрикосу.
Ємен. В країні вирощують неповторні сорти кави, які вирізняються свіжістю та вишневою кислинкою.
Руанда і Бурунді. Кава дещо терпка з цікавою ягідно-яблучною кислотою, може видавати цитрусові або ноти чорнослива.
Уганда. Кава з ягідним смаком та кислотністю, після тривалого зберігання до аромату додаються деревні ноти.
Азія
Індія. Специфічна кава зі смаком какао та горіховими нотами, пряний аромат якої набуває відтінків цитрусових, кардамону, перцю. Найпопулярніший сорт — Індія плантейшн.
В'єтнам. Світовий лідер з вирощування робусти, міцної з вираженою гіркотою та ароматом, який після обжарювання набуває відтінків карамелі, фруктів чи кокосу.
Індонезія. Кава з регіону Суматра має деревні димні відтінки, Ява — зі свіжим квітковим ароматом, а Сулавесі — з дещо лимонним смаком.
На нашому сайті ви знайдете каву з різних континентів, тому маєте можливість насолодитись її неповторним смаком і ароматом. Аби найліпше підібрати сорт під ваш настрій, пропонуємо ознайомитись з нашим гідом по каві на кожен день тижня.
Commentaires